Booking for : Güney Sakız Turu

Error: Contact form not found.

Güney Sakız Turu

Tur Detayları

GÜNEY SAKIZ TURU

Sakız Adası DENİZ TOURS ofisi önünden başlayacağımız bu turumuzda dünya üzerinde DAMLA SAKIZI üretimini tekelinde bulunduran MASTİHAHORİA (damla sakızı köyleri) adı verilen adanın Güney köylerini gezeceğiz.

ARMOLİA:

İlk durağımız yüzyıllardır el yapımı seramikleriyle ünlü ARMOLİA köyü. 1881 yılındaki büyük depremden dolayı inşaa edildiği ortaçağdan günümüze çok fazla sağlam yapı ulaşamamış olsada Cenevizliler tarafından 1440 yılında yapılan Apolichno kalesi yüksek tepelerden bizi selamlamaya devam ediyor. Armolia köyü adanın güneyindeki damla sakızı köylerinin başlangıcı sayılır. Bu durağımızda adaya ismini vermiş meşhur Damla Sakızı ağaçlarını yakından tanıyacak, sağlığa faydaları ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler alacağız. Ayrıca hasat döneminde yapılan meşakatli işlemleri öğreneceğiz. Ve tabi ki meşhur seramik atelyelerini gezmek, el yapımı sanatsal çalışmaları incelemek için de kısa bir serbest zamanımız olacak. Ardından daha güneydeki kale-köylere doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.

MESTA:

Sıradaki durağımız Sakız Adası‘nın en çok görülmesi gereken en özel köylerinden biri. MESTA köyü 13-14. yüzyılda korsan saldırılarından korunmak amacıyla kurulmuş kale-köyler arasında ana yapısını günümüze kadar en güzel şekilde korumuş olan açık hava müzesi olarak adlandırabileceğimiz bir köy. Labirent gibi daracık sokakları, birbirine bitişik sağlam taş evleri ve onları birleştiren kemerlerle ziyaretçilerini ortaçağda bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Mesta köyünün ara sokaklarından ilerleyerek merkezindeki yıkılan savunma kulesinin taşlarıyla yine aynı noktaya inşa edilen TAKSİARHİS kilisesini ziyaret ediyor ve hakkında   bilgiler alıyoruz. 18. yüzyılın başlarında inşa edilen Taksiarhis Sakız Adası’nın en büyük ve aynı zamanda Yunanistan’ın en önemli kiliselerinden biridir. Daha sonrasında sıradaki köyümüze doğru hareket ediyoruz.

 PYRGI:

Evlerin dış yüzeylerindeki geometrik şekilleriyle dünyada benzeri olmayan bir diğer ortaçağ kale-köyü PYRGI.  Uzaktan bakıldığında mozaiğe benzeyen bu şekillerin ksista adı verilen teknikle nasıl yapıldığını günümüzde tekniği hala uygulayan ustalardan öğreneceğiz. Köye adını vermiş Kule(pirgos) ve Köy meydanındaki Bizans döneminden kalma, Sakız Adası’nın en eski kiliselerinden biri olan bizans mimarisiyle inşa edilmiş Agion Apostolon bu köyde görülecek yerlerden bir kaçı. Ayrıca Kristofer KOLOMB’un Amerika keşfine çıkmadan önce Sakız Adası’nda kaldığına inanılan evde PYRGİ köyünde bulunmaktadır. Yıllar boyunca damla sakızının toplanma merkezi olmuş bu köyde en son hasatın en taze ürününü bulabilirsiniz. Sakız Adası’nın eşsiz güzellikteki bu köyünüde geride bırakıp yemek ve yüzme molamızı vereceğimiz Emporios’a doğru ilerliyoruz.

EMPORİOS: 

İyonyalılar zamanında dünyanın en eski ticaret limanlarından birine ev sahipliği yapmış  EMPORİOS koyunda Sakız Adası‘nın en ünlü ve ayrıca Yunanistan’ın en güzel plajlarından biri olan MAVRA VOLİA bulunmaktadır. Belkide milyonlarca yıl önce yaşanmış bir patlama sonucu Siyah volkanik taşlardan oluşan bu plajda isteyen misafirlerimiz denizin tadını çıkarabilir. Öğlen yemeği molamızı yine bu şirin koyda veriyoruz. Emporios bölgesinde bulunan bir çok tavernada taze deniz ürünlerinden geleneksel Yunan yemeklerine kadar geniş bir yelpazede sunum yapılmaktadır. Ardından Sakız Adası şehir merkezine doğru hareket ediyor ve sizleri adadan güzel anılarla yolcu ediyoruz.

Bu turu tercih etme sebepleriniz

  • Ortaçağ köyleri
  • Volkanik plaj
  • Günübirlik tur
  • Türkçe rehberlik

Günübirlik,

20 €
photo

Sakız Adası'nı Keşfetmek

Ek Bilgiler

  • Başlangıç : 30 Haziran, 2022
  • Bitiş : 11 Eylül, 2022
  • Süre : Günübirlik
  • Fiyat : 25€
  • Lokasyon : Sakız Adası

Yardıma ihtiyacınız mı var!

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

0536 543 7803

[email protected]

Önerdiğimiz Turlar

Kadromuz

image
Name : Deniz Uyanmaz Position : Tour Operator

DENİZ TOURS

Licence (MHTE): 0312E60000052401

Polichronopoulou 1, Chios, Greece

+30 22710 23396

+30 690 874 9923

(Turkcell) +90 536 543 7803

[email protected]