Booking for : Batı Sakız Turu

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

Batı Sakız Turu

Tur Detayları

BATI SAKIZ TURU

Sakız Adası DENİZ TOURS ofisi önünden başlayacağımız bu turumuzda adanın orta kesimindeki en güzel köyleri göreceğiz.

  NEA MONİ:

İlk durağımız günümüzden yaklaşık 1 000 yıl önce Bizans döneminde imparator Konstantinos Monomahos tarafından yaptırılmış ve yüzlerce yıl Ege’nin en zengin ve önemli manastırı olmuş NEA MONİ. Günümüzde Sakız Adası‘na binlerce turist çeken, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış bu özel manastırın tarihini ve mucizevi kuruluş hikayesini rehberimizden dinleyeceğiz. Gösterişli altın mozaikleri Bizans döneminden günümüze ulaşmış ve iyi durumda bulunan Yunanistan’daki üç koleksiyondan biridir. Ayrıca 1822 de yaşanan katliamın izleri ve o zamandan günümüze kadar muhafaza edilen kafatası ve kemikler ziyaretçilerini derinden etkilemektedir. Manastırı ziyaretimizin ardından diğer ortaçağ köylerine doğru turumuza devam ediyoruz.

ANAVATOS:

Bizans döneminden kalma, denizden yüksekliği 450 metre olan bu kale-köy Sakız Adası’nın en etkileyici köylerinden biridir. Ortaçağda korsan saldırılarına karşı üç tarafı uçurumla çevrili bir tepeye kurulmuş. Yüzlerce yıl adanın en korunaklı köyü olmuş ANAVATOS’un hüzünlü öyküsünü rehberimizden dinleyeceğiz.

AVGONYMA:

Yemek molamızı Sakız Adası’nın en güzel dağ köylerinden biri olan AVGONYMA’da veriyoruz. Ortaçağ’dan kalma bu şirin köy 1881 depreminde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olsada ilerleyen dönemde tekrardan orjinalindeki gibi taş evlerden inşa edilmiş ve adada yaşayanların safiye yeri olmuş . Oğlak çevirmesi ve horoz kebabı şefin önerileri. Köyü gezdikten ve mis gibi temiz havada öğlen yemeğimizin ardına kahvelerimizi içeceğimiz çok özel bir konağa doğru hareket ediyoruz.

KAMBOS:

Sakız Adası‘nın en özel bölgelerinden biridir KAMBOS . 15-16. yüzyldan kalma gösterişli konaklar dönemin ihtişamı ve aristokrasisini günümüze kadar ulaştımış. Hemen hemen hepsi buraya çok yakın bir köyden çıkarılan özel Thmyana taşları ile yapılmıştır. Konaklardan bir çoğu günümüzde restore edilmiş içlerinde yaşam devam etmektedir. Yine bu bölgede restore edilip otel – pansiyon haline getirilmiş bir çok konak bulunmaktadır. CİTRUS 1900 lerin başında Yunanlı bir aile tarafından restore edilmiş özel bir konaktır. Konağın alt katındaki küçük narinceye müzesini ziyaretimiz ve bahçesinde kahve molamızın ardından dönüş yoluna geçiyor, feribot seferine yetişerek sizleri Sakız Adası’ndan güzel hatıralar ile yolcu ediyoruz.

Bu turu tercih etme sebepleriniz

  • Ortaçağ köyleri
  • Nea Moni manastırı
  • Günübirlik tur
  • Türkçe rehberlik

Günübirlik,

20 €
photo

Konstantina Parapoura

Doğma, büyüme Selanik'li olup rehberlik okulunu yine aynı şehirde bitirdi. Ardından Atina'da rehberliğe devam etti. Son dokuz yıldır Sakız Adasında yaşamakta.
photo

Ekin Özgün

Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi iktisat bölümünde 2010 yilinda tamamladi. bu dönemde Çanakkale Anzak anma törenleri organizasyonunda 5 yıl boyunca görev aldı. Ardında geçen sürede Avustralyali turistlerle 2 yil boyunca likya yolunda denizden ve karadan turlar düzenledi. Bir süre mandolini ile beraber avrupanin 25 ülkesini gezdikten sonra 2015 yilindan itibaren Ege universitesinin çeşmede bulunan okulunda turist rehberligi bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Bu aralar Tez konusu olarak Ionia bölgesi üzerine araştırmalar yapmaktadır.
photo

Sakız Adası'nı Keşfetmek

Ek Bilgiler

  • Başlangıç : 30 Mayıs, 2019
  • Bitiş : 16 Eylül, 2019
  • Süre : Günübirlik
  • Fiyat : 20€
  • Lokasyon : Sakız Adası

Yardıma ihtiyacınız mı var!

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

0536 543 7803

[email protected]

Önerdiğimiz Turlar

Kadromuz

image
Name : Deniz Uyanmaz Position : Tour Operator

DENİZ TOURS

Licence (MHTE): 0312E60000052401

Polichronopoulou 1, Chios, Greece

+30 22710 23396

+30 690 874 9923

(Turkcell) +90 536 543 7803

[email protected]