Yunan Mitolojisine Giriş

Yunan mitolojisi, mitolojik açıdan en ilgi çekici konuların başında gelmektedir. Her biri başlı başına enteresan hikayelerden oluşan Yunan mitolojisi okunarak, ülkenin tarihi, depremleri, savaşları ve fırtınaları vs. ile ilgili bilgi edinmek mümkün olabilmektedir. Antik çağların bir yansıması olarak kabul edilebilecek olan Yunan mitolojisine giriş, pek çok tanrı ile de tanışmak için iyi bir alternatif olmaktadır. Mitoloji, dünyanın yaratılışı ile başlar. Oldukça ilgi çekici ve büyüleyici bir hikayedir.

Mitolojiye Göre Dünyanın Başlangıcı

Buna göre; başlangıçta çok büyük bir kaos mevcuttu. Sadece gece vardı, geceden başka hiçbir iz, hiçbir işaret yoktu. Daha sonra ilk ortaya çıkan aşk oldu. Aşk, beraberinde gündüzü de getirdi ve Gaea (dünya) da ortaya çıktı. Gaea tarafından bir süre sonra Uranüs (Cennet) yaratıldı. Gaea ve Uranüs, bir araya gelerek diğer tanrıları yarattılar. Bundan sonra ise bir karmaşa meydana geldi. Uranüs yarattığı çocuklarını sevmedi ve en genç tanrı olan Cronus bir süre sonra dünyayı ele geçirdi. Cronus’un kız kardeşi Rhea ise Cronus’tan korkmakta ve çocuklarını ona yemesi için vermekteydi.

Ne var ki tanrılar ölümsüzdü, cronus’un karnında büyümeyi sürdürüyorlardı. Rhea son çocuğu Zeus’u Cronus’a götürmedi. Zeus yerine Cronus’a bir taş götürdü ve Cronus bu taşı hiç düşünmeden yedi. Zeus ise bu sırada büyüyor ve güçleniyordu. Yunan tanrıları arasında kendine bir yer edinmeye başlamıştı. Zeus iyice güçlenince Cronus’a savaş açarak diğer tanrıları kurtardı. Bu tanrılar Yunan mitolojisinde Olymposlular olarak nam saldırlar. Mitolojide bundan sonra yepyeni ve çok daha tehlikeli bir sayfa açılacaktı…

Yunan mitolojisinin bilinen en popüler tanrıları olan Zeus, Hades, Poseidon, Demeter ve Hera’nın da içinde bulunduğu bu hikayeler, mitolojiyi okuyanlarda derin bir algı uyandırmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın