Yerel Ürünler

SAKIZ ADASI YEREL ÜRÜNLER

Sakız Adası yerel ürünler konusunda eşine pek rastlanamayacak bir zenginliğe sahiptir. Dünyada damla sakızının tek üretim bölgesi olması ve damla sakızı ile üretilen ürün çeşitliliği bu zenginliğin en büyük nedeni olmaktadır. Bunun yanı sıra yine başka bir yerde bulamayacağınız çok özel, kendine özgü ürünler adada üretilmektedir. Bunlar sırasıyla;

DAMLA SAKIZI

Damla sakızı ile ilgili detaylı bilgi.

Damla sakızı ürünleri;

KOZMETİK

Damla sakızı yağı bin yıllardır kadınların güzellikte kullandığı doğal bir ürün. Cilde faydaları saymakla bitmeyecek bu mucizevi ürün her çağda kadınların vazgeçilmezi olmuştur. Günümüzde kozmetik sanayinin gelişmesi ile diş macunundan şampuana, masaj yağından bakım kremlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

1875 yılından günümüze kadar SODİS Laboratuvarı, üniversiteler ve Fransız laboratuarlarıyla işbirliği halinde damla sakızlı kozmetik ürünlerinde mucizeler yaratmıştır. Sakız Adası’nda ki MASTIC SPA mağazasından bu özel ürünlere ulaşabilirsiniz.

 

GIDA

Sakız Reçeli (İpovrihio)

Her ne kadar Türkçeye Sakız reçeli olarak çevrilmiş olsada bildiğimiz kahvaltılık reçel ile pek alakası olmayan macun kıvamında bir tatlı. Orjinal ismi denizaltı anlamına gelen İpovrihio. Bu ismi almasının sebebi kullanım şekli. Bir tatlı kaşığı ile alınan macun kıvamındaki ürün bir bardak içme suyunun içine koyularak kahvenin yanında ikram edilir.

Damla Sakızlı Yunan kahvesi

Kahvenin Türk mü Yunan mı olduğu her ne kadar ayrı bir tartışma konusu olsada Damla sakızlı Yunan kahvesini tatmadan adadan ayrılmamanız gerekmekte.

Damla Sakızlı likör

Damla sakızının hazmettirici özelliği bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir bulgudur. Yemekten sonra içilecek küçük bir bardak damla sakızlı likörün de sindirime faydası kesinlikle görülecektir.

Bunlar dışında bir çok gıda ürünlerinde de damla sakızı kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın