Osmanlı Eserleri

Sakız Adası Osmanlı eserleri bakımından oldukça zengindir. Ada, uzun bir süre Osmanlı egemenliğinde varlığını devam ettirmiş olup, bu dönem dahilinde adaya pek çok yapı inşa edilmiştir. Ege Denizi’nde üstünlük sağlamak isteyen pek çok devlet gibi Osmanlılar için de Sakız Adası oldukça önemli bir mevki sayılmaktaydı. Bu nedenle ele geçirildiği günden sonra adada Osmanlı izlerine rastlamak mümkün olabilmiştir. Bir süre yalnızca Sakız üretimi için ayrıcalık tanınan adaya Türkler çok sonraları yerleşebilmiştir. Türklerin yerleşimi ancak 17. yüzyılda mümkün olabilmiştir.

Melek Paşa Çeşmesi

Sakız Adası Osmanlı eserleri arasında en dikkat çeken Melek Paşa Çeşmesi’dir. Bu çeşme Mermer Çeşme ya da Yeni Çeşme olarak da anılmaktadır. Sakız adalı Melek Paşa tarafından 1768’de yaptırılan bu çeşme, ada merkezinde yer almaktadır. Çeşmeyi yaptıran Melek Paşa, Sakız Adası’nda yaşayanlar tarafından sevilen bir kişidir. Çeşmede yer alan yazıtta, çeşmeyi bu bölge halkının harı için yaptırdığına yönelik bir ibare yer almaktadır. Çeşme öyle ünlüdür ki, Büyük İskender’in çeşme suyundan içince dirileceğine inanılır. Kuyusunda tatlı su alsın diye şeker atılmış olduğu da rivayetlerden bir başkasıdır. Etrafına yeni inşa edilen yapılar bile çeşmenin güzelliğini gölgeleyememektedir.

Osmaniye Camii

Osmanlı’nın egemenlik altına aldığı her yerde cami yaptırdığı bilinmektedir. Osmaniye Cami de Sakız Adası Osmanlı eserleri arasında önemli bir yere sahiptir. 1892 yılında yapıldığına dair kapısında bir kitabe bulunan cami, Arkeoloji Kurumu’nca restore edilmiş olup, günümüzde halen müze olarak kullanımdadır. 1843 yılında yaptırılan Mecidiye Cami de Osmanlı eserlerinden bir tanesidir. Bu eser, rivayete göre Sultan Abdülmecit’in adaya gelip de, namaz kılacak bir yer bulamaması sonucu inşa ettirilmiştir. O dönmede kiliselerin camiye çevrildiği düşünüldüğünde, bu uygulama yerine yeni bir cami inşa edilmesi hayli ilginç bir detay olarak ifade edilebilir. Bu cami 1912 yılı ve sonrasında Arkeoloji Kurumu tarafından restore edilerek Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Türk Mezarlığı

Sakız Adası tatilinizde gördüğünüzde ilginizi çekecek Osmanlı eserlerinden biri de bölgede yer alan Türk Mezarlığıdır. Buradaki mezarlık, 1822 yılı ve 1890 yılları arasında ölen Türkler için yaptırılmış olup, Türk Barok tarzını en iyi şekilde yansıtan mezar taşlarına sahiptir. Her biri ayrı ve büyüleyici güzelliğe sahip olan mezar taşları, Osmanlı süsleme zarafetini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Bunlar dışında hamamlar, çeşmeler de Osmanlı mimarisinin Sakız Adası’ndaki izlerini görmek bakımından son derece önemlidir. Yurt dışı turları ile Sakız Adası’na geldiğinizde bu yapıtları ve daha fazlasını görebilir, hayatınızda geçirdiğiniz en güzel tur tatilini Sakız Adası’nda yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın