Orta Ada Köyleri

Sakız Adası Orta Sakız köyleri, İç Sakız olarak da anılmaktadır. Burada yer alan köyler arasında en önemlilerden bir tanesi, turistlerin oldukça ilgisini çeken Vrodados Bölgesi’dir.

Vrodados Bölgesi

Adanın iç bölümünde, merkeze 4 kilometre uzaklıkta bulunan Vrodados, verimli topraklara sahiptir. Bu nedenle de narenciye ve zeytin üretimi bu bölgede de yapılmaktadır. Aynı zamanda bölge halkı denizcilikle de uğraşmaktadır. Bir rivayete göre, Kristof Kolomb tarafından ada ziyaret edilmiş ve denizciler ile görüşmeler yaptıktan sonra Amerika’yı keşfetmeye gitmiştir. Bölgenin en önemli özelliği bütün adada meşhur olan Homer’in Taşı’nın burada yer almasıdır.

Bölgede Paskalya’da İsa için büyük çaplı kutlamalar ve yortular yapılmaktadır. Roket savaşları da denilen bu etkinlikler her yıl düzenli olarak yerli halkın ve turistlerin de katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Osmanlı döneminde karşılıklı kiliselerden atılan bu roketler zararlı bir hal alınca, top atışı Osmanlı tarafından yasaklanmıştır ancak bölge halkı daha hafif bir şekilde kutlama geleneğini sürdürmek istemiştir. Günümüzde halen bu geleneğin sürdürüldüğü bilinmektedir. Siz de yurt dışı turlarından biri ile bu etkinliğin büyüsüne kapılmaya adaya gidebilirsiniz.

Thimiana Köyü

Ada merkezinin 7 kilometre güneyinde kalan Thimiana Köyü, Sakız Adası Orta Sakız köyleri arasında en meşhur olanlardan bir tanesidir. Köyün adı eski zamanlarda “Efthymiana” imiş. Köy, genel olarak kaldırım taşları ve yapıların mimarisi bakımından eşsiz bir görüntü sunmaktadır. Özellikle kırmızı ve kahverengi mermerleri ile ünlüdür. Yalnızca Thimiana Köyü’nde değil, Kambos bölgesinde de bu taşlardan sıklıkla kullanılmış olduğu görülmektedir. Aghios Efstratios (Aziz Efstratios) kilisesi köydeki en önemli yapıdır. Buraya yakın bir mevkide yer alan Fatourou bahçesi de oldukça güzel bir düzenlemeye sahiptir. Köyde her yıl Mostra karnavalı yapılmakta ve yerli halk tarafından da bu eğlenceye katılım sağlanmaktadır. Bu etkinlik tatilciler için de oldukça etkileyicidir.

Avgonima Köyü

Sakız Adası merkezinden 16 km mesafede yer alan Avgonima Köyü, biraz yüksek bir tepede konuşlandırılmıştır. Bugün pansiyon olarak kullanılan köy evleri, tamamen taş yapılardır ve yazın oldukça ferah, serin olmaktadır. Yerel halk nüfusu bir hayli az olan Avgonima Köyü, sakin bir tatil turu yapmak isteyen kişiler için ideal bir seçenek olabilir.

Neohori Köyü

Taş binaları ile dikkat çeken bir Sakız Adası Orta Sakız köylerinden bir tanesi de Neohori Köyü’dür. Merkeze sadece 9 km mesafede olması ulaşım bakımından da kolaylık sağlamaktadır. Rivayete göre köy daha önceden Agia Fotini bölgesinde yer almaktadır ancak istilalar ile korsan saldırıları sonrasında iç bölgelere taşınmıştır. Köyde yer alan Meryem Ana Kilisesi oldukça ihtişamlıdır. Her biri birbirinden güzel bu köyler, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak için ideal bir seçim olacaktır. İzmir Çeşme’den tek vesait ile gidilebilen bu ada yolculuğunu kaçırmayın!

Bir cevap yazın