Mikis Theodorakis ve Zorba

Mikis Theodorakis ve Zorba, Sakız Adası’nın kültürel açıdan en önemli yönlerinden ikisidir. Sakız Adası’nda 1925 yılında dünyaya gelen ünlü sanatçı, çocukken beste yapmaya ve şarkı yazmaya başlamıştır. 17 yaşına dek Bizans dinsel müzik tarzında adeta çığır açan sanatçı, 17 yaşına geldiğinde Yunanistan’ın direniş hareketine de katılmıştır. İkinci direniş hareketinde Naziler tarafından esir alınan Mikis, şans eseri ölmekten kurtulmuştur. 1900’lü yıllarda devam eden iç savaşta da aktif olarak katılım sağlayan Mikis, dönem sonunda sürgün edilerek Paris’e gitmiş ve burada müzik hayatına yeniden başlamıştır.

60’lı yıllarda Yunanistan’a yeniden dönen Mikis, parlamento üyeliğine kadar yükselmiştir. Çeşitli siyasi gelişmeler sonucunda 1970’te yeniden sürgüne yollanmıştır. Bu süreç sonrasında konserleri ile dünya genelinde ünlenen Mikis Thedorakis, 1974’te Türk – Yunan Dostluk Derneği’ni kurmuştur. Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli ile yakın arkadaş olan Mikis, İstanbul’da da oldukça tanınan bir kişi haline gelmiştir. Sahnede olduğu süre boyunca, siyasal hareketlerde de aktif olarak bulunan Mikis, halen hayatta olup, bildiriler yazmaya devam etmekte, çeşitli toplumsal konularda kampanyalar düzenlemektedir.

Yunanistan’ın en meşhur şarkısı olan Zorba’yı yazan Mikis Theodorakis, Sakız Adası’nın en önemli simgelerinden biri haline gelmiş durumdadır. Mikis Theodorakis ve Zorba Sakız Adası’nda Antoni Quin filmi ile daha da ün kazanmıştır. Hayatı boyunca başarılı işler yapmış ve dünya çapında meydana gelen savaşlarda boy göstermiş olan Mikis Theodorakis ve Zorba Sakız Adası ile sınırlı kalmamış, dünya genelinde kendine önemli bir yer edinmiştir.

Mikis Theodorakis’in İzleri Sakız Adası’nda Yer Buluyor

Pek çok bakımdan ziyaretçileri çeken ada, Sakız Adası turları ile daha da cazip bir hale geliyor. Türkiye’den, Çeşme’den kolaylıkla ulaşım sağlanabilen adaya dünyanın her yerinden binlerce turist akın ediyor. Bunda Mikis ve Zorba’nın yanında adanın diğer kültürel ve tarihsel detayları da etkili oluyor.

Sakız adası feribot ile de kolaylıkla gidilebilen Yunan adaları arasında yer alıyor. Damla sakızı, narenciye bahçeleri, tarihi dokusu, Homer’in taşı gibi ayrıntıların her birine sahip olan Sakız Adası araç kiralama ile rahatlıkla gezilebiliyor. Her biri birbirinden güzel olan Sakız Adası köyleri ve birbirinden muhteşem plajları, turistlerin bir hayli ilgisini çekiyor ve cazip bir tatil seçeneği sunuyor. Siz de bu seçeneklerden yararlanmak, Mikis Theodorakis’i tanımak, damla sakızı ağaçlarını, Ortaçağ köylerini yakından görmek isterseniz, bu eğlenceli ve keyifli adaya tatil için gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın