Kambos

Yurt dışı tatil turları ile yıl boyunca binlerce ziyaretçi kabul eden Sakız Adası Kambos Köyü, görülmeye değer güzellikte bir köy olarak bilinmektedir. Bu köyde narenciye bahçeleri sıkça görülür. Kambos kelimesi “sade” anlamına gelir ve köye çok yakışan bir isimdir. Adanın güney tarafında 10 kilometrelik bir düz alan, yer altı suları ile beslenmekte olup çiçek kokularının köyü sarmasını sağlamaktadır. Özellikle bahar aylarında adanın hoş kokusu kıyılardan bile alınabilmektedir.

Hem Yunanistan hem de Avrupa bakımından büyük bir önem taşıyan Kambos Köyü, narenciye üretimi ve ticareti yapan başlıca köylerden biridir. Günümüzde halen bu önemi muhafaza etmesine karşın, asıl ününü 14. yüzyıl ve sonrasında Cenovalıların hakimiyet kurması ile almıştır. Burada kurulan sosyo – ekonomik sınıf ve inşa edilen Cenova tarzı yapılar, köye yeni bir kimlik kazandırmıştır.

Kambos Köyü Cenovalılar İle Gelişiyor

Sakız Adası Kambos Köyü, Cenovalılar tarafından inşa edilen yapılar ile oldukça güzel bir konuma yükselmiştir. İnşa edilen evler ve diğer yapılar, bugün bile o zamanların havasını taşımayı sürdürmektedir. Mermer kabartmalar, oluklu su depoları ve daha pek çok detay, yurt dışı turlarına katılarak bölgeye gelen ziyaretçileri etkilemektedir.

Bu köydeki evlerin bir özelliği bulunmaktadır. Her ev iki veya üç katlı olarak inşa edilmiştir ve manzara tüm evlerden görülebilmektedir. Özellikle kemerli yapılar, köprüler ve ağaç gölgesi ile bezenmiş çiçek kokulu yollara sahip oluşu ile Kambos köyü, adeta başka bir zaman diliminde gibidir. Evlerde bulunan balkonların sahip olduğu kemerli sütunlar, merdivenler, fresk süslemeli tavanlar, çakıl taşı döşenmiş avlular, köyde yaşama hissi uyandırmaktadır. 1822 ve 1881 yıllarında büyük bir hasara uğrayan bu yapılardan bugüne tamamı ulaşamamıştır ne yazık ki.

Köyde mimari bakımdan korunan ve restore edilen Argenti binası, orijinal formunda kalmıştır. Burada bir zamanlar Mitarakiko adlı ünlü bir ressamın kaldığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu binada bir de atölye yer almaktadır. Depremden zarar gören yapılar ve daha başka bazı yapılar, Sakız Adası Kambos Köyü’ne gelen ziyaretçiler için misafirhaneye dönüştürülmüştür.

Kambos Köyü’nde pek çok kilise ve ibadethane de yer almaktadır. Çan kuleleri ve etkileyici sanatsal detayları ile görülmeye değer güzellikteki bu yapılar, tatilcilerin büyük oranda ilgisini çekmektedir. Siz de tüm bu eşsiz güzellikleri görmek isterseniz turlara katılabilir ya da bireysel olarak adayı ziyaret ederek tarihte etkileyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir cevap yazın