Kaleler

Sakız adası, kaleler yönünden oldukça zengin bir adadır. Bugüne dek pek çok devlet ve istilacıya karşı durmak için, farklı dönemlerde bölgede yaşayanlar, çeşitli yerlere kaleler inşa etmişlerdir. Bu kaleler bugün halen aynı ihtişam ve güzelliklerini korumaya devam etmektedir. Sakız adası kaleleri şöyle sıralanabilir:

Sakız Adası Kalesi

Adanın kuzey bölümünde yer alan ve limana da oldukça yakın olan Sakız Adası kalesi, Bizanslılar tarafından 9. yüzyılda yapılmıştır. 15. yüzyılda adadaki evlerin tamamını içine alacak şekilde işgallere karşı onarılmıştır. Fakat bir süre sonra yaşam alanı kalenin dışına taşmıştır. Kale 1694’te bu kez de Venediklilerce onarılmış olup, üç kule ve bir kartal olan amblemi bugün dahi güzelliğini muhafaza etmeye devam etmektedir. Kalenin çok yakınında bir de hapishane bulunmaktadır. bu aynı zamanda yöre halkı tarafından Kara Alis olarak da adlandırılır. Cenevizliler tarafından inşa edilen Soğuk Çeşme ve yer altı su sarnıcı da görenleri büyülemektedir. Bu sarnıç kaleyi kale yapan iki detaydan ilkidir. Bir diğer detay ise, Türk Kulesi olarak da bilinen “Kulas”tır. Kulas, 14. yüzyılda yaşanan savaşlar sonucunda büyük bir hasar görmüştür. Yıllar önce yeni bir restorasyon çalışması başlatılarak çatı ve kule bölümler restorasyondan geçmiştir. Kalede dillere destan bir halde bulunan kule ise, iki katlı olarak inşa edilmiş ve iç bölümünde spiral bir merdiven yer almaktadır. Bu spiral yol ile kalenin hemen yanında yer alan köye erişilmektedir. Bu kaleyi ziyaret etmek, yurt dışı turlarınız arasında birinci ve en güzeli olmaya adaydır.

Volisos Kalesi

Sakız adası tatilinizde görmeniz gereken yapılardan bir tanesi de Volisos Kalesi’dir. Bugüne kadar en iyi korunan kalıntılardan biri olma özelliği taşıyan Volisos Kalesi, altı adet kuleye ve dikdörtgen bir tasarıma sahiptir. Kalenin iç bölümünde birkaç sarnıç ve kiliseler göze çarpmaktadır. Volisos, mevki olarak adanın korunmaya en uygun yerinde bulunmaktadır. Çünkü kuzey bölgenin tamamına hakimdir. Ortaçağlardan bu yana varlığını sürdüren Volisos Kalesi, Volisos Köyü’nün hemen yanında yer almaktadır. Bu köyün merkezinde kocaman bir çınar ağacı sanki tatilcileri selamlamaktadır. Şu an harika bir gece aydınlatması ile renklendirilen kale de köyden enfes bir keyif sunmaktadır. Ayrıca turlar ile gelen tatilciler için köyle kafeler de bulunmaktadır.

Armolia Kalesi

Sakız Adası kalelerinden biri de Armolia Köyü’nün hemen kuzey tarafında yer alan Armolia Kalesi’dir. Kalenin 1400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Ortaçağ sonlarında inşa edilen bu kale, bugüne ulaşan tarihi eserlerden biridir. Ada merkezine 20 km mesafede yer alan Armolia Köyü bu kalenin hemen yakınındadır. Zaman içerisinde köyde bazı güncellemeler meydana gelmişse de, halen kimi noktalarda Ortaçağ esintilerini korumaya devam etmektedir.

Gözetleme Kule Sistemi (Vigles)    

Tarih boyunca istilalara açık olan Sakız Adası kaleler ile korunmaya çalışılmışsa da, düşmana ve istilacılara karşı gafil avlanmamak için adaya gözetleme kuleleri de yaptırılmıştır.

Bir cevap yazın