Homeros – İlyada ve Odysseia

Dünyaca ünlü İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı olan Homeros’un İzmir’de doğduğu bilinmektedir. Çocukken şiir yeteneği keşfedilen Homeros, aynı zamanda güçlü bir zihne de sahiptir. Kendi çağının en ünlü ozanlarından ve şairlerinden biri olma yolunda hızla ilerlemiştir. Troya’ya kadar tüm şehirleri gezen Homeros, sakin ve bilge yapısı ile de dikkat çekmektedir.

Rivayetlere göre Sakız Adası Homeros için oldukça önemlidir, bazı kaynaklarda burada doğduğu da ifade edilmektedir. Olaylar karşısında sahip olduğu soğukkanlılığı ile bilinen, zeytinyağını çok seven bir yapısı vardır. Zeytinyağını vücuduna sürer ve içtiği içki ve tütüne aromalar eklermiş. Sürekli çalgısını çalıp gezdiği yerlerde şiir okuyarak büyük bir hayran kitlesi edinmiş.

Sakız Adası = Homeros

Sakız Adası Homeros’un anısını bugün bile ilk günkü gibi saklamaktadır. Doğduğu düşünülen köy ve diğer ortaçağ köyleri de dahil olmak üzere pek çok toprakta Homeros’un adı bir hayli tanıdıktır. İki eserinde de yöreye ait dini inanışları, gelenekleri ve efsaneleri derleyerek büyük bir kültürel katkı sağlayan Homeros, Sakız Adası ile bütünleşmiş durumdadır.

Sakız Adası Homeros Taşı da ziyaretçilerin sıklıkla görmeyi arzu ettiği kalıntılar arasında yer almaktadır. Adının “köle” anlamına geldiği de dile getirilen bilgiler arasında yer almaktadır. Bugün olduğu kadar o günlerde de önemli bir yere sahip olan İlyada ve Odysseia destanları halk tarafından benimsenmiş ve ezberlenerek zaman içinde aktarılması sağlanmıştır.

Günümüzde Sakız Adası turları kapsamında pek çok bilginin yanında Homeros ile ilgili bilgiler ve sahip olduğu özellikler de turlarda ziyaretçiler ile paylaşılmaktadır. Homeros’un gözlerinin görmediği yönünde de birtakım kaynaklarda bilgi mevcut olsa da, bu kesin bir bilgi değildir. Aynı şekilde Homeros’un gerçekte var olmuş bir kişi olduğu yönünde de bazı tereddüt sahibi araştırmacılar bulunmaktadır. Ancak Homeros’un gerçekten var olduğuna ve Sakız Adası’nda doğduğuna inancı tam olan yerel halk, halen onun hikayelerini anlatmaktadır. Sakız Adası’na gittiğinizde, onun doğduğu ifade edilen köye gitmek isterseniz Sakız Adası araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Genel olarak köyler merkeze uzak olduğu için araçla seyahat etmek çok daha konforlu olacaktır.

Bir cevap yazın