Güney Köyleri

Sakız Adası güney köyleri bakımından da görülmeye değer bir ada olarak dikkat çekmektedir. Her biri birbirinden güzel ve tarihsel olan bu köyler, günümüzde bile muazzam bir güzelliğe sahip olması ile bilinmekte ve turistleri yılın her zamanı kendine çekmektedir.

Armolia Köyü Tarihte Yolculuğa Çağırıyor

Ortaçağ’da kurulan ve o yıllarda aktif olarak kullanılan Armolia Köyü, bugün yeniden inşa edilen binalardan oluşmaktadır. Bugün köyde kemerler ve sütunlar halen mevcuttur fakat köyün yüzü büyük oranda değişikliğe maruz kalmıştır. İstilalardan çok fazla nasibini alan köyde, birkaç yapı yıkık halde yer almaktadır. Adanın merkez bölümüne 20 km uzaklığa sahip olan Armolia Köyü, özellikle dekoratif sanatlarda büyük beğeni toplamaktadır. Yurt dışı turlarına katılarak bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından köyde üretilen testi, kavanoz, vazo gibi ürünler hediyelik olarak satın alınmaktadır.

Armolia Köyü, tarihsel bakımdan da önemli izler taşıyan köylerden bir tanesidir. Özellikle tırmanılarak çıkılan bir tepede yer alan Vretou Manastırı, Panagia Kilisesi, Apolichonon Bizans Kalesi bu yapılar arasında sayılabilir. Armolia Köyü daha çok Cenovalılar tarafından bir yerleşim yerine dönüştürülmüştür. Adada halen onların izleri olan mimari yapılara rastlanmaktadır.

Olympi Köyü Baharda Ne Güzeldir

Sakız Adası güney köyleri arasında sayılabilecek Olympi Köyü, 14. yüzyılda inşa edilmiş olup, bugün bile aynı güzelliğini korumayı sürdürmektedir. Evler bitişik olarak düşmana karşı bir savunma oluşturması amacıyla inşa edilmiştir. Aynı zamanda dar sokaklar, taş kaldırımlar ve dört köşeli binalar dikkat çekmektedir.

Olympi Köyü içerisinde su yolları ve kanallar da yer almaktadır. Yerel halkın düşman karşısında ya da istilalar sonucu zor duruma düşmemesi için oldukça detaylı bir yol izlenmiş ve her ayrıntı düşünülmüştür. Plajları ve kilise, anıtları ile dikkat çeken köyler arasında yer almaktadır.

Vessa Köyü Tarih Kokuyor

Tur ile birlikte gelebileceğiniz Vessa Köyü, oldukça etkileyici bir yapıya sahip olup, Ortaçağ’ın havasını halen koruyan köylerdendir. Merkeze 19 kilomtre uzaklıkta bulunan bölgeye araçla ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanında, turistlerin asla pişmanlık duymayacağı bir ortam halen köyde hüküm sürmektedir.

Vessa Köyü’nde, St. Dimitrios Kilisesi en görülmeye değer yapıdır. Bunun yanı sıra, yerli halkın yaşadığı evler de son derece görülmeye değer binalardır. Dört köşeli Cenova mimarisi burada da kendini göstermeye devam etmektedir.

Eski zamanlardan bu yana korunarak varlığını devam ettirmiş olan kuleler ile kaleler, turistler tarafından da oldukça ilgi görmektedir.

Vouno Köyü: Geçmişe Açılan Bir Kapı

Dağ köyü anlamına gelen Vouno Köyü Sakız Adası güney köylerinden biridir. Burası da sakız üretimi ile meşhurdur. Bunun yanında iki giriş ile köye girilmesi, Ortaçağ’daki korunmacı durumun sürdürülmesinden kaynaklanmaktadır. Sakız üretimi dışında asma, zeytin ve badem üretimi de köyde yapılan zirai faaliyetlerdir.

Eski çağları iliklerinize kadar yaşayabileceğiniz bu köylere tatile gelebilir ve siz de tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz. İster yalnız, ister tur işliğinde tüm bu güzelliklere siz de şahit olabilirsiniz.

Bir cevap yazın